Nederländska mästarteckningar – ny katalog från Nationalmuseum

NMH 2232/1863, Claes Jansz. Visscher d.y., Hamnscen, Svartkrita, penna och brunt bläck, brun lavering på papper. Foto: NM

NMH 2002/1863, Rembrandt Harmensz. van Rijn, Kristi fängslande, Pennteckning och lavering i brunt och grått på papper. Foto: NM

NMH 1893/1863, Abraham Bloemaert, Studie av vilande herde, med flera detaljstudier, Röd, svart och vit krita, penna och svart bläck, vit akvarell på papper. Foto: NM

Sverige har en av Europas främsta samlingar av mästarteckningar från 1500-, 1600- och 1700-talet, alla kategorier. Efter att tidigare ha gett ut resonerande kataloger om de egna samlingarna av italienska och franska mästarteckningar har turen nu kommit till de nederländska konstnärernas teckningar i svenska offentliga samlingar. Rembrandt torde vara den konstnär som är mest känd för allmänheten, men även Abraham Bloemaert, Jan van Goyen, Herman Saftleven och Willem van de Velde finns representerade i Nationalmuseums katalog Dutch Drawings in Swedish Public Collections. Här presenteras även flertalet teckningar av okända konstnärer.

Det är inte enbart Nationalmuseums egna teckningar som presenteras. I sitt pressutskick skriver de: Av katalogens 600 teckningar hör omkring 530 till Nationalmuseum, medan de övriga 70 finns på Göteborgs konstmuseum, Kungliga biblioteket, Uppsala universitetsbibliotek, Riksarkivet och på andra institutioner. De allra flesta är från 1600-talet. 130 av teckningarna har aldrig publicerats tidigare.

Kärnan i den nederländska teckningssamlingen kom till Sverige under 1700-talets mitt då greve Carl Gustaf Tessin (1695-1770) från sin utlandspostering i Paris tog med sig över tvåtusen teckningar totalt. Alla från olika skolor, men ett hundratal av dem är i dag benämnda som verk av Rembrandt eller från Rembrandts skola. Stommen av dessa finns i Stockholm, men ett tjugotal förvaras i Göteborg på Göteborgs Konstmuseum.

Bokens författare är docent Börje Magnusson, mångårig intendent på Nationalmuseum och en av landets främsta experter på äldre mästarteckningar. Han går här igenom material och konstnärlig teknik för respektive teckning. Motivet behandlas, liksom teckningens fram till nu kända proveniens. Börje Magnusson försöker också befästa vem som är konstnären. Ett inte helt enkelt arbete när det gäller mästarteckningar.

Boken går att beställa genom Nationalmuseum här: Dutch Drawings in Public Swedish Collections