Gult vin från Ludvig XVI tid sålt för rekordpris

Den 26 maj såldes de sista tre flaskorna "vin jaune" från 1774, året innan Ludvig XVI beträdde Frankrikes tron. Familjen vars anfäder en gång tillverkat det gula vinet har lagrat det tillsammans med andra skatter, men valde nu att avyttra sina sista flaskor. 2006 sålde man några andra flaskor av samma årgång, men nu är sagan all och årgången har bytt ägare för rekordpris ännu en gång.

Antoine-François Callets målning av Ludvig XVI (1754-1793) från 1779 hänger i dag i Apollon-salongen på slottet Versailles strax utanför Paris. Foto: Google Art Project

Oavsett om man är road av vin eller inte så är det fascinerande att Ludvig XVI kunde ha druckit detta vita, eller mer exakt ”gula”, vin från distriktet Jura i östra Frankrike. De tre flaskorna Arbois Vin Jaune hade en värdering om €15 000-20 000 styck, men budgivningen förväntades skena iväg. Det rörde sig trots allt om några av världens äldsta kända flaskor vin. 2011 såldes en liknande flaska från samma tillverkare. Den klubbades då för €57 000. Så förväntningarna var höga inför lördagens auktion.

Den första flaskan klubbades för hela €103 700. De andra två såldes för €76 250 respektive €73 200. De tre flaskorna såldes alltså för cirka 2.5 miljoner svenska kronor totalt. Imponerande även i vinauktionernas värld. Inte oviktigt för prisnoteringarna är att vinet av 1700-talsvinmakaren Anatole Vercel har lagrats i något som kallas ”Tabernaklet” i Jura, en välkänd cave där viner med potential kan lagras i decennier. För att inte säga flera sekel.

”Att ha tre flaskor från just detta år och av sådan kvalitet är exceptionellt,” sade auktionisten Philippe Eteviant innan auktionen, enligt Economic Times. 1994 samlades 24 vinexperter för att prova just denna årgång, och gav den 9.4 av 10 möjliga i betyg. Alla bör alltså ha varit nöjda efter auktionens slut. Säljare, auktionist, och inte minst köpare. Vinet hamnade bland annat i Kanada hos en person som enligt uppgift tidigare varit involverad i import och export av franska viner.

Lite kuriosa: Vin Jaune betyder ”gult vin” och är en specialitet från Juradistriktet, ett område beläget vid Schweiziska gränsen. Vin Jaune skiljer sig från andra vita viner genom att det lagras minst sex år och några månader på öppna, gamla återanvända ekfat. Man använder främst Savagnin-druvan vid tillverkning av det gula vinet. När druvan skördats på fälten, så sent som absolut möjligt på året, lagras den pressade vinsaften på de öppna ekfaten. På sikt dunstar vinet något, och toppen täcks av ett tunt hölje av jäst. Denna jäst-film, kallad voile, hindrar oxidering av vinet. När vinet väl tappas på flaska används endast 62 cl-flaskor. Vin Jaune-tillverkningen har fått specialtillstånd från EU för att få använda denna politiskt inkorrekta flaskstorlek.

Nytt rekordpris för GAN

Bukowskis Modern Art + Design avslutades igår. "Intresset för den internationella avdelningen var exceptionellt med många budgivare såväl från Sverige som utlandet. Det här visar att Sverige verkligen är en betydande aktör även på den internationella marknaden. Det finns fantastiska verk av världsklass vilket visade sig i de höga slutpriserna" säger Lena Ryden, specialist på modern konst vid Bukowskis, i ett pressmeddelande.

Målningen av Gösta Adrian Nilson/GAN (1884-1965) såldes på Bukowskis auktion Modern Art + Design för 8 992 880 kronor. Foto: Bukowskis

Bukowskis auktion Modern Art + Design klubbade igår moderna konstverk av högsta kvalitet. Stort rekord blev det när verket ”Seglatsen (Seglatsen 1)” av GAN såldes för 8 992 880 kronor.

– GANs ”Seglatsen” är ett mästerverk som har allt man kan önska sig. Utöver underbart måleri är den unik i både sin form och sitt stora format. På alla sätt ett extraordinärt verk, säger chefsspecialist på konst Andreas Rydén, i pressmeddelandet från Bukowskis efter auktionen.

Uttrycket ”modern konst” kan tyckas egendomligt i sammanhanget, men det som i dag är att betrakta som modern konst kallas i auktionssammanhang för ”samtida”. Begreppet ”modern konst” har med tiden snarast utvecklats till ett konsthistoriskt sammanhang, en banbrytande konströrelse. Termen syftar snarare på ”modernismen” som konsthistoriskt begrepp, än på att konsten skulle vara modern i våra (samtida) ögon.

Nederländska mästarteckningar – ny katalog från Nationalmuseum

NMH 2232/1863, Claes Jansz. Visscher d.y., Hamnscen, Svartkrita, penna och brunt bläck, brun lavering på papper. Foto: NM

NMH 2002/1863, Rembrandt Harmensz. van Rijn, Kristi fängslande, Pennteckning och lavering i brunt och grått på papper. Foto: NM

NMH 1893/1863, Abraham Bloemaert, Studie av vilande herde, med flera detaljstudier, Röd, svart och vit krita, penna och svart bläck, vit akvarell på papper. Foto: NM

Sverige har en av Europas främsta samlingar av mästarteckningar från 1500-, 1600- och 1700-talet, alla kategorier. Efter att tidigare ha gett ut resonerande kataloger om de egna samlingarna av italienska och franska mästarteckningar har turen nu kommit till de nederländska konstnärernas teckningar i svenska offentliga samlingar. Rembrandt torde vara den konstnär som är mest känd för allmänheten, men även Abraham Bloemaert, Jan van Goyen, Herman Saftleven och Willem van de Velde finns representerade i Nationalmuseums katalog Dutch Drawings in Swedish Public Collections. Här presenteras även flertalet teckningar av okända konstnärer.

Det är inte enbart Nationalmuseums egna teckningar som presenteras. I sitt pressutskick skriver de: Av katalogens 600 teckningar hör omkring 530 till Nationalmuseum, medan de övriga 70 finns på Göteborgs konstmuseum, Kungliga biblioteket, Uppsala universitetsbibliotek, Riksarkivet och på andra institutioner. De allra flesta är från 1600-talet. 130 av teckningarna har aldrig publicerats tidigare.

Kärnan i den nederländska teckningssamlingen kom till Sverige under 1700-talets mitt då greve Carl Gustaf Tessin (1695-1770) från sin utlandspostering i Paris tog med sig över tvåtusen teckningar totalt. Alla från olika skolor, men ett hundratal av dem är i dag benämnda som verk av Rembrandt eller från Rembrandts skola. Stommen av dessa finns i Stockholm, men ett tjugotal förvaras i Göteborg på Göteborgs Konstmuseum.

Bokens författare är docent Börje Magnusson, mångårig intendent på Nationalmuseum och en av landets främsta experter på äldre mästarteckningar. Han går här igenom material och konstnärlig teknik för respektive teckning. Motivet behandlas, liksom teckningens fram till nu kända proveniens. Börje Magnusson försöker också befästa vem som är konstnären. Ett inte helt enkelt arbete när det gäller mästarteckningar.

Boken går att beställa genom Nationalmuseum här: Dutch Drawings in Public Swedish Collections