Gentlemannens favoritauktion

Silver, mahogny och adelsvapen i mängd. Vem kan motstå den engelska excentriciteten när den är av absolut högsta country house-kvalitet? Oemotståndligt är ordet som bäst beskriver Bonhams årliga Gentleman's Library Sale i London.

En av årets absoluta höjdpunkter när det gäller auktioner pågår just nu i Bonhams lokaler på New Bond Street, London. Om man liksom jag fascineras, förtrollas av och älskar brittiskt herrparafernalia av högsta klass ska man bege sig på visning av The Gentleman’s Library Sale som alltid hålls någon av årets första veckor. Man översköljs av lustiga silverföremål, härliga möbler, onödiga dekorationsföremål och monterskåp av förnämsta herrgårdsklass. Jag brukade ströva runt i timmar på denna auktionsvisning under åren jag bodde i London. Min första gång glömmer jag aldrig – visningslokalerna var fyllda med lådor fulla av benknotor från diverse arkeologiska utgrävningar, spatserkäppar med konstifikt skurna knoppar, silverpjäser med vackra adelsvapen och de mest imponerande bibiloteksmöber man kan tänka sig. Som att gå runt i en viktoriansk herrgård ägd av en upptäcktsresande. Har man inte tillfälle att åka dit på visning, föreslår jag att man laddar ned katalogen från deras hemsida här.

Hope you’ll love it as much as I.

Utrop 6 - en fantastisk edvardiansk bordståndare i silver och med antilophorn tillverkad i London 1904.

Lott nr. 6 – en fantastisk edvardiansk bordständare utformad som en orm, tillverkad i silver och antilophorn i London 1904. Utrop £1800-2000.

Lott 46 - Vem kan leva utan detta vackra bläck- och brevställ i silver?

Lott 46 – Vem kan leva utan detta vackra bläck- och brevställ i silver? Tillverkat av firma W&J Barnard i London 1888. Högviktorianskt i superb kvalitet. Utrop är satt till £1500-2000.

Lott 78 - inte särskilt gammalt, men väl så roligt är detta toast rack i silver från 2016. Tillverkat i form av fjorton gevär! Utrop £800-1200.

Lott 78 – inte särskilt gammalt, men väl så roligt är detta toast rack i silver från 2016. Tillverkat i form av fjorton gevär! Utrop £800-1200.

Lott 132 - Från 1800-talets början kommer det här tokrolig paret coasters i form av två vagnar! Tillverkade i plate av S C Young & Co. ca år 1820. Utrop £400-600.

Lott 132 – Från 1800-talets början kommer det här tokrolig paret coasters i form av två vagnar! Tillverkade i plate av S C Young & Co. ca 1820. Utrop £400-600.

Lott 188 - Råkar man vara allergisk mot pälsdjur kan ju detta drygt en meter höga skelett av en varghund passa bra i en vrå i hemmet. Utrop £1500-2000.

Lott 188 – Råkar man vara allergisk mot pälsdjur kan ju detta drygt en meter höga skelett av en varghund passa bra i en vrå i hemmet. Utrop £1500-2000.

Lott 244 - Den 112 cm långa modellen av ett av "Eton"-lokomotiven från Southern Railway kan bli din för £2500-3500. En sann pojkdröm av högsta klass!

Lott 244 – Den 112 cm långa modellen av ett av ”Eton”-lokomotiven från Southern Railway kan bli din för £2500-3500. En sann pojkdröm av högsta klass!

Lott 268 - Möjligen har John Arthur Lomax (1857-1923) målat denna underbara genre-målning kallad "The stubborn cork". Utropet är satt till £800-1200.

Lott 268 – Möjligen har John Arthur Lomax (1857-1923) målat denna underbara lilla genre-målning kallad ”The stubborn cork”. Utropet är satt till £800-1200.

Lott 363 - Sådana här små miniatyrsaker är underbara! Här säljs en arkitekts miniatyrkopia av en av de dörromfattningar man kunde beställa någon gång under 1800-talet. Utrop £1000-1500.

Lott 363 – Sådana här små miniatyrsaker är underbara! Här säljs en arkitekts miniatyrkopia av en av de dörromfattningar man kunde beställa av honom någon gång under 1800-talet. Utrop £1000-1500.

Lott 393 - Denna hysteriska lilla cigarrburk i form av en hundkoja i rosenträ och förgylld metall har hängt med i mer än hundra år. Utropet för denna viktorianska skönhet är satt till £800-1200.

Lott 393 – Denna hysteriska lilla cigarrburk i form av en hundkoja i rosenträ och förgylld metall har hängt med i mer än hundra år. Utropet för denna viktorianska skönhet är satt till £800-1200.

Lott 414 - För gentlemannen som tröttnat på bokhyllan Billy kanske detta set om en större, två mindre samt två hörnbokhyllor från Parisfirman F. Linke kanske passa? Av superb kvalitet, troligen från strax runt sekelskiftet 1900. Utrop £6000-10000.

Lott 414 – För gentlemannen som tröttnat på bokhyllan Billy kanske detta set om en större, två mindre samt två hörnbokhyllor från Parisfirman F. Linke kan passa? Av superb kvalitet, troligen från tidigt 1900-tal. Skulle lyfta helhetsintrycket på vilken tradig innerstadsvåning som helst. Utrop £6000-10000.

Lott 424 - Om man inte behöver en bibliotekstrappa som denna för att nå översta raden böcker kan manalltid använda den till att ställa skorna på i sitt dressingroom. Tillverkade runt förra sekelskiftet i mahogny och ropas ut för £800-1200.

Lott 424 – Om man inte behöver en bibliotekstrappa som denna för att nå översta raden böcker kan man alltid använda den till att ställa skorna på i sitt dressingroom. Tillverkad runt förra sekelskiftet i mahogny och ropas ut för £800-1200.

Lott 507 - Varje biblioteksrum med självaktning har ett ur. Denna version i gotisk stil från 1800-talets slut mäter hela 80 cm högt! Med ett utropspris på £4000-5000 hoppas Bonhams på att det får ett nytt hem.

Lott 507 – Varje bibliotek eller studierum med självaktning har ett ur. Denna version i gotisk stil från 1800-talets slut mäter hela 80 cm högt! Med ett utropspris på £4000-5000 hoppas Bonhams på att det får ett nytt hem.

2 kommentarer